Dear students, do you also know this?

  • You have been learning Czech for a few years, but when you have to speak in front of someone, you are nervous. You can’t think of the right words and you don’t know how to put a sentence together.
  • You have a Czech exam coming up and you don’t know how to prepare well for it. Which textbook? What should you concentrate on most?
  • After the first sentence, most people will ask you, “Where are you from?” – and that pisses you off! Don’t you ever get rid of that accent?
  • You work in a job that doesn’t match your education. You don’t have a degree and don’t believe you could get a better job.

So let’s solve it together and don’t let your Czech language constrain your opportunities.

Together we can achieve that:

Lesson prices

500 CZK/60 minutes

  • at any time during the year
  • maximum of 6 students per course
  • price approximately 200 CZK/60 minutes

You can also purchase a gift voucher of a certain value for courses and individual tuition.

Where do the courses take place?

Courses take place in a classroom in the centre of České Budějovice.

Address: Krajinská 230/31, České Budějovice

The entrance to the building is from the Krajinská Passage. At the entrance, ring the bell marked with my name and you will find the classroom on the first floor. You can take the stairs or the elevator.

If you arrive by car, you can use the parking spaces in the adjacent streets. A larger parking lots are on Mariánské náměstí or in the Mariánská shopping centre

The nearest public transport stops are U Zelené ratolesti (lines 1, 3, 14) and Poliklinika Sever (lines 1, 2, 3, 6, 9, 11, 14, 23).

The best way to get here is on foot, by bike or scooter. 

Are you interested in a Czech course?

Firstly we will arrange an initial meeting. I’ll offer you coffee or tea and we’ll talk about what you need and what our cooperation should look like.

Then we’ll see each other at our Czech lessons together🙂

The meeting can be arranged:

What did the students and organizations where I taught say about me?

Chtěla jsem poděkovat paní učitelce za její práci. Vy jste kreativní ve výuce, perfektně kombinujete tradiční i moderní pedagogické postupy. Nejdůležitější je, že Vy k nám (studentům) moc slušně se chováte. Jste ideální učitel, přísny a milý.

Halyna Trač
Výuku českého jazyka hodnotím kladně. Hodiny byly zajímavé a přínosné. Paní učitelka srozumitelně nám vše vysvětlovala a dokázala rozmluvit a zapojit do diskuzí celou skupinu. Tímto bych chtěla paní učitelce za vše poděkovat.
Liudmyla Stupak
Lektorka u nás vedla skupinové kurzy češtiny pro cizince téměř tři roky. Učila skupinu dospělých studentů i dětí. Pro dospělé studenty lektorka dva roky po sobě pomáhala s organizací vícedenního intenzivního kurzu, děti učila v průběhu letních prázdnin v rámci týdenního příměstského tábora. Veškeré kurzy byly vedené velmi zodpovědně a pečlivě.
Diecézní charita
Diecézní charita České Budějovice
S manželkou se učíme česky více než dva roky. Na lekce chodíme s radostí, protože jsou zajímavé a rozmanité. Díky paní učitelce je to vždy velmi zábavné. Paní Michaela Dušková je moderna a kreativní učitelka, jsme jí moc vděční.

Serhii Sehin
Yuliia Sehina
Opravdu bych chtěla doporučit paní učitelku. Když jsem přišla na první výuku praktické nemluvila češtinou. teď už mám úroveň B2. Líbí mně se učit jazyk jako hry. Taky má hezké vysvětlení gramatiky.

Tetiana Stupak