Proč máme dnes státní svátek?

Snad Vás dnes potěšilo, že nemusíte ráno vstávat do práce a máte volný den. V tom jsou prostě státní svátky vynikající. Proč ale máme dnes volno? Co z české historie si dnes připomínáme? 

Smrt Jana Opletala

Dnešek se označuje také jako Den boje za svobodu a demokracii. Připomíná hned dvě události z české historie. 

Jedna se váže k roku 1939, kdy byla naše země protektorátem Čechy a Morava. Na začátku listopadu se pak konal pohřeb studenta Jana Opletala. Toho postřelili bezpečnostní složky při demonstraci a na následky poranění za několik dní zemřel. Ve společnosti výrazně sílily protesty. Právě 17. listopadu došlo k uzavření vysokých škol. Znovu otevřeny byly až na konci války, tedy v roce 1945. Mnoho studentů tehdy zatkli, popravili nebo odvezli do koncentračních táborů.

Sametová revoluce

V roce 1989 se pak několik tisíc studentů sešlo, aby si listopadové události z roku 1939 připomnělo. Setkání se tehdy změnilo v demonstraci proti režimu. Proti davu protestujících bylo velmi surově zasaženo, což jen zvedlo další odpor ve společnosti. 

Tímto začala sametová revoluce, která vedla k odstoupení vedení komunistické strany. Následně se stal prezidentem Václav Havel.

Zajímáte se o českou historii? Pojďte se otestovat, jak znáte základní fakta.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *