Vyzrajte na SE a SI! (1.část)

Znáte to – nevím, jestli patří k určitému slovesu SE nebo SI, tak něco jen zamumlám, možná radši polknu vše, co po písmenu S může následovat. 

Poznat, ke kterým slovesům patří ještě slovíčko SE nebo SI, je těžké. Dalším problémem bývá, kam toto slůvko dát ve větě. Pojďte v tom udělat aspoň trochu jasno.

Tyto slovesa se označují jako zvratná nebo také reflexivní. Češi ve větách u těchto sloves automaticky dávají slovíčko SE/SI a nijak nepřemýšlí nad tím, kam ho ve větě dát, a proč to tak vlastně používají. 

Patří tam SE? Nebo SI?

Zkuste se nějakého rodilého mluvčího zeptat, jak pozná, jestli ke slovesu patří SE nebo SI. S velkou pravděpodobností vůbec nebude vědět, co vám má na to říct 🙂

Bohužel se tu nedá najít žádné pravidlo, které by 100% fungovalo a řeklo vám, kdy použít SE nebo SI. Jistější je si tato slovesa zapamatovat, tak pojďme na ně.

Slovesa, která mají vždy SE

Slovesa, která mají vždy SI

Mají vždy stejný tvar?

Pozitivní je aspoň to, že tvar SE/SI zůstává bez větších změn. Pozor si dejte jen ve větách, kde je:

Kam je ve větě dát?

Tahle pidi slovíčka patří vždy na druhou pozici ve větě. To se lehko řekne, ale už se to hůř splní. Ona totiž druhá pozice nemusí nutně znamenat, že to bude druhé slovo ve větě. Na každé pozici může být i více slov. Pokud totiž logicky patří k sobě, bere se to tak, že jsou na jedné pozici.

Pojďte to raději potrénovat ve cvičení.

V dalším článku najdete ještě upřesnění dalšího použití SI a SE. Zároveň si veškeré tabulky, které jsem k tématu použití SE a SI vytvořila, můžete stáhnout v uceleném přehledu na třech stranách A4. Ideálně si to pak doma můžete dát na místo, kde se na to budete často dívat. Slovesa si pak jistě mnohem snadněji zapamatujete!

Je to takto vše?

A mám pocit, že dnes už to složitější dělat nebudu. Existují i slovesa, u kterých můžete dát někdy SE, jindy SI. Dokonce se tím může změnit jejich význam. O těch si ale povíme až v dalším článku.

Trénink dělá mistra

Jestli jste dočetli až sem, je to parádní. Pojďte procvičit užití SE a SI u sloves, která jsme probrali v článku. Po pár cvičeních si vše v pohodě zapamatujete, buďte bez obav.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *