Pečete dnes husu?

Dnes najdete v kalendáři jméno Martin. Říká se, že svatý Martin přijíždí na bílém koni, přiváží k nám tedy sníh a zimu. Uvidíme, jestli se toto dnes vyplní. S dnešním dnem se ale pojí i další tradice – a některé z nich jsou vypečené, voňavé a lákavé. Nenechte si je ujít.

Kdo to byl svatý Martin?

Tento den se připomíná biskup Martin (Martinus) z Tours. V některých zemích zaslechnete jméno San Martín Caballero. Narodil se roku 316 na území dnešního města Szombately v Maďarsku. Po vzoru svého otce jako mladý muž vstoupil do armády. Jeho život však výrazně ovlivnila jedna událost.

Když se na koni vracel ke své posádce, viděl žebráka, který ho ždal o pomoc. Jelikož u sebe Martin neměl jídlo ani peníze, přeťal mečem svůj plášť na dvě poloviny a jednu z nich dal žebrákovi. V noci se pak Martinovi zjevil Ježíš Kristus. Ráno byl jeho plášť opět celý. Martin se následně rozhodl sloužit bohu, později se stal biskupem v Tours

Svatý Martin je často zobrazován právě na koni s pláštěm v ruce, případně v momentě, kdy jeho část dává žebrákovi. Hovoří se o něm jako o ochránci vojáků, jezdců, ale i hus a vinařů, podkovářů, tkalců, kloboučníků, ale i třeba cestovatelů.

Martin přijíždí na bílém koni

Dnešní den se vnímá také jaké příchod zimy, někdy čas, kdy se u nás objeví první sníh. Zvlášť děti jsou pak na tento den natěšené. A to je přesně téma, které mě provází od samého rána, kdy jsem od dětí slyšela jen: 

„Mami, dneska bude sněžit.“

„Myslíš, že bude sněžit hned ráno nebo až odpoledne?“

„Mami, musím si vzít rukavice, odpoledne se budeme s klukama koulovat.“

Tak uvidíme, jak to s tím sněhem dopadne, ale úplně bych se na to nespoléhala. 

A teď už ta voňavá část

Příjemnou částí tradice je to, že se dnes obvykle peče Svatomartinská husa. V našich podmínkách se tedy podává nejčastěji s knedlíky a se zelím. Charakteristickým nápojem je pak Svatomartinské víno

Dřív se v tento den připravovalo ještě různé pečivo ve tvaru rohlíků nebo podkov. 

Může vás napadnout, proč zrovna husy to mají dnešní den odskákat. Existují dvě verze. Jedna vypráví o tom, že svatého Martina při jeho kázání husy rušily, proto skončily na pekáči. Druhou možností je, že právě husy prozradily Martina, který se ukrýval, když měl být jmenován biskupem.  

Jak to máte dnes s dodržováním tradic Vy? Bude u Vás na stole husa? Klidně se podělte i o jiné zvyky, které máte s dnešním dnem spojené. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *