Jak napsat životopis?

Ještě nemáte připravený životopis v češtině? Pojďte na to! Zvlášť pokud si chcete v Česku najít lepší práci. Toto je ideální první krok.

Je mi tak nějak líto, když od svých studentů slyším, jak přestože mají vystudovanou vysokou školu, pracují na pozicích jako dělník v továrně, skladník a podobně

Chápu, že několik měsíců po příchodu do Česka je velkým limitem neznalost češtiny. Ale i když už se pak v češtině bez větších potíží domluví, stále je potřeba velké odvahy a mnoho odhodlání, aby se vydali hledat práci podle svého vystudovaného oboru na českém trhu práce. 

A jestli patříte právě mezi ty, kteří se už bez potíží v češtině domluví, zvládnou psát a číst i odbornější text, je tenhle článek přesně pro Vás. Máte nyní pocit, že už u Vás nastal čas na to, abyste si našli lepší práci? 

Zkuste tedy udělat první krok a připravit si svůj životopis v češtině. Řeknu Vám jeho základní body, jaká slovíčka můžete využít, jak ho sepsat. 

Jak životopis napsat, co dát na úvod?

Běžné je, že máte připravený životopis ve svém jazyce, někdy navíc i v angličtině nebo v němčině. Pojďte ho ale dát do češtiny! A co je ještě důležitější – použít ho pak opravdu při hledání práce. 

Dnes už po vás většina zaměstnavatelů bude chtít životopis sepsaný na počítači. Píšete tedy ve Wordu, případně si pak soubor uložte jako PDF. Využít můžete i různé online šablony. Životopis pak bude mít lákavý design.

Délka životopisu by měla být v rozmezí jedné až dvou stran velikosti A4. Snažte se, aby byl text přehledný a bylo tam vše, co můžete svému dalšímu zaměstnavateli nabídnout. 

Na začátek dejte určitě tyto údaje:

Je nutná fotografie?

Fotografie v životopisu není úplně nutná, při žádosti o některé pozice Vám ale může být ku prospěchu. Pokud se hlásíte na místo, kde je důležitou součástí jednání s lidmi nebo veřejné vystupování, fotografii klidně přiložte. Vyberte takovou, kde je Vám vidět do obličeje, působíte na ní pozitivně. Bezvadné je, když se na ní budete sami sobě líbit. 

Pracovní zkušenosti

Ano, další část životopisu uveďte tímto nadpisem. Na prvním místě uvádějte nejnovější pracovní zkušenosti, na dalších řádcích ty, kde jste pracovali dříve. Napište tam zkušenosti z jiných zemí. Pokud jste ve své rodné zemi pracovali léta v nějaké firmě, pochlubte se tím. 

U každého zaměstnání napište období, kdy jste tam pracovali, název firmy, město, o jakou pozici se jednalo. Můžete tam detailněji popsat i náplň práce.

Je ideální, pokud Vám bude jedna pracovní pozice navazovat na druhou a nebudou mezi nástupem do jednotlivých firem velké pauzy. Pouze u žen se nějak počítá předem s tím, že mohou nějaký ten rok strávit doma s dítětem.

Je dobré, když u posledních pozic uvedete někoho, koho je případně možné požádat o reference

Dosažené vzdělání

Vystudované školy opět napište od nejnovějších po nejstarší. Mateřskou školu neuvádějte, poslední dejte základní vzdělání. Uveďte vždy roky, od kdy do kdy jste na škole studovali, o jaký obor se jednalo. 

S tím souvisí nutnost nostrifikace vzdělání. Pokud máte vystudovanou střední nebo vysokou školu v jiné zemi, nechte si toto vzdělání uznat i tady.  

Další znalosti

Snažte se v životopisu odkázat na vše, co můžete nabídnout. Je na místě uvést kurzy, které jste absolvovali. Další položku obvykle tvoří jazykové znalosti. Pokud jste složili nějakou zkoušku z češtiny, uveďte ji tu. U konkrétního jazyka napište, jak dobře ho umíte. Můžete napsat hodnocení jako:

  • rodný jazyk, rodilý mluvčí
  • znalost slovem i písmem
  • pokročilá znalost
  • pasivní, základní znalost

Mezi další dovednosti se hodí uvést, jestli máte řidičský průkaz (případně jaké skupiny, např. B – osobní auta, C – nákladní). Uveďte, s jakými počítačovými programy umíte pracovat. 

Jako poslední položku životopisu můžete uvést Vaše zájmy. Není to nezbytně nutné, ale hodí se to v případě, kdy tyto zájmy nějak dokládají, že se pro konkrétní práci opravdu hodíte. 

Teď čistě prakticky

Pojďme si tedy uvést konkrétní příklad životopisu. Dám do něj vymyšlené údaje, jen abyste vše viděli pěkně sepsané tak, jak by to mohlo být. 

A když je životopis takto připravený, nebojte se ho použít a začít hledat práci. Nejčastěji se životopis odesílá jako příloha e-mailu. 

Do e-mailu pak napište, o jakou pozici máte zájem, můžete zmínit své přednosti a důvody, proč se právě o tuto práci zajímáte. Někdy příště se spolu koukneme na to, jak napsat právě takový působivý motivační dopis

Jak jste na tom s životopisem v češtině Vy? Máte ho připravený? 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *