Slavíme Dušičky – co to znamená?

Dnes je 2. listopadu. A ať už se Vás to nějak víc dotýká nebo ne, jistě někde zaslechnete, že se dnes slaví Dušičky. Pro mě má tenhle den mnohem komornější a duchovnější ráz než v posledních letech proslavený Halloween. Pojďte zjistit, co je to dnes vlastně za den.

Vzpomínáme na zemřelé

O dnešním dni se hovoří také jako o Památce zesnulých nebo Svátku zesnulých. Teď mě napadá, že slovo „zesnulý“ úplně často nezaslechnete, má ale stejný význam jako „zemřelý“

Když to vezmeme hezky postupně, tak podobným svátkem je Halloween. Ten připadá na 31.říjnaO 1. listopadu se pak u nás hovoří jako o Svátku všech svatých. I v okolních státech probíhají svátky na přelomu října a listopadu ve velmi podobném duchu jako tady. 

Tyto dny mají původ už ve starých keltských rituálech, většinu prvků v sobě nese též křesťanská víra, ale tyto svátky podobně uctívají všichni – ať už věřící jsou, nebo ne. Bohužel v tento den není státní svátek. Obvykle tedy dnes všichni sedíme v práci. A i tento text vzniká v pauze u mě v zaměstnání:)

Dřívějším zvykem bylo na tento den připravovat různé pečivo ve tvaru kostí. To se pak rozdávalo chudým, v některých oblastech chodili dům od domu koledníci a dostávali právě toto pečivo. Také se v domácnostech nechávalo přes noc jídlo pro mrtvé nebo se rituálně házelo do ohně.

Obvykle na tyto dny vytváříme podzimní dekorace do bytů. Můžete vidět různě vystavené dýně, květiny nebo podzimní plody. Věnce v bytech a na hřbitovech mají symbolizovat koloběh života a smrti. Ke všemu pak neodmyslitelně patří svíčky.

Co se u nás dodržuje z oslav Halloweenu?

Halloween a s ním spojené oslavy, masky a výzdoba bývají u nás přitažlivé nejen pro děti. 

Tento svátek původem z Irska k nám ale především do škol a školek vnesl tradice nošení masek, vytváření hrůzostrašných převleků a vydlabávání dýní. 

Tradice anglosaských zemí, kde děti obcházejí domy v maskách a koledují dobroty, v Česku ale své místo nenašla. 

Davy na hřbitovech, v obchodech i na silnicích

Většina lidí využívá dobu kolem dnešního dne k tomu, aby zavzpomínala na své blízké, kteří jsou již po smrti. Obvykle tedy vyráží na hřbitovy i do vzdálenějších koutů republiky, kam třeba jinak nejezdí. Lidé tu pak upraví hrob a jeho okolí, zapálí svíčku, položí květiny. 

Velká část lidí k těmto výjezdům jistě využila již uplynulý víkend. Můžete ale i dnes zaslechnout  vtípky o tom že na silnice vyrazili všichni „sváteční řidiči“. Ano, i ti, kteří jinak málokdy usednou za volant, se nyní rozhodnou, že své zesnulé blízké navštíví – a dostanou se tam tedy autem. 

Pojďme si vzít ale z dnešního dne to hezké, zpomalit z každodenního shonu, zavzpomínat na ty, které jsme měli (máme) rádi a pak se s chutí pustit do dalších dní.

Také využíváte tyto dny ke vzpomínání na své blízké? Jak slavíte Dušičky?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *