Čeká nás kouzelná noc

Právě dnes večer a v noci se v Česku odehraje pálení čarodějnic. Můžete také zaslechnout označení filipojakubská noc, v některých zemích je tradičnější název Valpuržina noc.

Víte, co si pod tím představit?  Co nás tedy dnes večer čeká?

Čarodějnice mají svůj slet

Pro naše předky byly tyto svátky časem, kdy se loučili se zimou a naopak vítali jaro. Věřili, že právě dnešní noc je tajemná a plná kouzel.

Podle pověstí se mají v tento den na opuštěných místech slétat čarodějnice, na svém sletu si pak sdělovat novinky, vařit lektvary a volit si novou královnu.  

čarodějnice

Zvyk zapalování ohňů

Na ochranu před nimi pak lidé zapalovali ohně. Obvykle na kopcích, aby byly dobře vidět a čarodějnice je nepřehlédly. To mělo ochránit jejich domy, úrodu i dobytek.

Lidé se pak u ohně sešli, někdy tančili, snažili se oheň přeskakovat. Dřív bylo také zvykem házet do vzduchu zapálená košťata.

Jak je to dnes?

pálení čarodějnic

V některých epochách naší historie bylo toto pálení ohňů zakázané. Alespoň část zvyku se ale přenesla i do dnešní doby.

Dnes se jedná spíš o společenskou událost, při které se lidé pobaví. Obvykle se vyrábí velká postava čarodějnice, která se v průběhu večera upálí. Lidé se sejdou, dají si něco dobrého k jídlu, k pití. Někdy se organizují i akce pro děti, různé soutěže.

Stavění májky

Zároveň se v tento den staví májka – nazdobený kmen stromu, který by měl být co nejvyšší. Májka je u svého vrcholu ověnčená stužkami a barevným krepovým papírem. Je to symbol mládí, plodnosti a lásky.  Přes noc je ji třeba hlídat, aby vydržela stát do dalšího dne. Muži z okolních vesnic se totiž mohou pokusit májku pokácet.

májka

1. květen

Následující den lidé vnímají jako svátek lásky. Je to státní svátek (Svátek práce), a můžete si tedy užít volna. Na tento den je důležité dodržet jednu milou tradici. Na prvního května by se měly páry políbit pod rozkvetlým stromem (nejčastěji se zmiňuje třešeň nebo jabloň). Dívkám by měl tento polibek zajistit krásu a mládí po celý další rok.

Tak si tento den hezky užijte s lidmi, které máte rádi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *