Kdo už vyzkoušel přečíst si knížku v češtině, jistě mi dá za pravdu – pravidelné čtení dokáže vaši znalost jazyka opravdu posunout vpřed.
A žádná omezení tu nejsou. Ať už jste začátečník, nebo pokročilejší student, určitě je možné vybrat si takovou knihu, která vás bude bavit.
To je největší zárukou toho, že u jejího čtení vydržíte a budete se učit česky – nenápadně, příjemně a vlastně oddychově.
Vytvoření vlastní knihovničky
Chci vám dát v dnešním článku aspoň několik tipů na to, co můžete v češtině číst. S mými studenty jsme takto postupně objednávali knihy, které je lákaly. Nyní si je mezi sebou postupně půjčují a máme vytvořenou celkem dobře zásobenou knihovničku.
Je pravda, že veškeré půjčování knih jsem nakonec přenechala na nich a dostávají se ke mně zprávy jen o tom, jaká kniha se komu líbila, případně vysvětlím některá z použitých slov. A to mi přijde jako krásný výsledek.
Čtení jako pravidelný rituál
Přijít čtení na chuť bude jistě snazší pro ty, kteří mají četbu jako koníček i ve svém rodném jazyce. Zkuste si ale na čtení pravidelně každý den najít chviličku – ať už po cestě autobusem do práce, po příchodu domů nebo třeba večer ve vaně.
Když vyberete knížku, která vás bude bavit, budou pro vás tyhle chvíle v podstatě za odměnu a učení pak přijde samo.
Správný výběr knihy
Důležité je vybrat si správnou úroveň znalosti češtiny tak, abyste konkrétní knihu zvládli přečíst. Neposuzujte to však hned podle prvních stránek. Mnohdy trvá, než si zvyknete na konkrétní styl psaní a obsaženou slovní zásobu.
Čtěte třeba dvacet stran, než usoudíte, jestli jste vybrali knihu ve správné obtížnosti. Pokud je na vás text příliš snadný, sáhněte po knize náročnější. Jestli je pro vás naopak příliš těžká, vyberte knihu o úroveň níž.
I když zatím nepatříte mezi pokročilé studenty, i tak čtení nevynechávejte. Ideální je sáhnout po některé z pohádek.
Jestli ještě nejste na úrovni, kdy byste mohli číst klasické knihy v češtině, můžete vyzkoušet tzv. adaptované texty. Jedná se o původní české knihy, které jsou ale přepsány tak, aby pro vás byly ke čtení jednodušší.
Vybírat můžete především od Lídy Holé. V ěkterých knihách můžete najít i CD nebo přiložené otázky a cvičení k textu.
Pokud už znáte češtinu celkem dobře, budete mít větší výběr v tom, jaké knihy číst. Pak už se můžete víc zaměřit na takovou literaturu, která vás baví. Jestli čtete rádi sci-fi, vybírejte spíš v této kategorii. Pokud vás zajímá česká historie, opět zvolte knihu podle toho.
Nehledejte jednotlivá slovíčka
Pokud rozumíte ději knihy, je to v pořádku. Rozhodně nemusíte rozumět jednotlivým slovům. Zbytečně se nezasekávejte na jejich vyhledávání. Čtěte plynule dál, jako kdybyste četli ve svém rodném jazyce.
A teď už pojďte na konkrétní tipy, co číst.
Pro začátečníky a mírně pokročilé
Josef Čapek: O pejskovi a kočičce
Autorky adaptace: Silvie Převrátilová, Petra Bulejčíková
Po této knize mohou sáhnout i studenti se znalostí jazyka na úrovni A1. Najdete tu deset příběhů ze života pejska a kočičky.
Mnohdy se pobavíte u toho, jak společně řešili některé situace. Pokud máte doma malé děti, klidně čtěte společně s nimi, jistě je kniha nadchne.
Lída Holá: Pohádky
V knize najdete nejběžnější nejen české pohádky. Jestli jste ještě nečetli O veliké řepě, O kohoutkovi a slepičce nebo O perníkové chaloupce, zkuste to.
Se studenty jsme právě s touto knihou zkoušeli, jak vlastně číst pohádku pro další posluchače. Snažili jsme se o srozumitelnost i vhodnou intonaci.
Lída Holá: Pražské legendy
Martina Trchová: Brněnské legendy
Ilona Kořánová: Česká čítanka
V knize najdete texty různých autorů, např. K. Čapka, K. J. Erbena nebo Z. Svěráka. U některých částí kn
ihy se opravdu zasmějete, někdy vás možná trochu překvapí svérázný humor.
Za každým textem následují cvičení, na kterých si ujasníte, jak dobře jste textu rozuměli. Je tu zároveň podrobný anglický, německý a ruský slovníček.
A co pro pokročilejší studenty?
Lída Holá: Staré pověsti české a moravské
Najdete tu deset pověstí dotýkajících se české historie. Přečtete si o praotci Čechovi, Libuši a Přemyslovi nebo králi Ječmínkovi.
Získáte tak potřebné povědomí o našich dějinách a tento přehled jistě ještě mnohokrát oceníte.
V knize najdete také fotografie míst, ke kterým se pověsti váží. Jsou tu i praktická cvičení s klíčem a slovníček.
Jan Neruda: Povídky malostranské
Petr Šabach: První láska a jiné povídky
Autorky adaptace: Silvie Převrátilová a Petra Bulejčíková
Obsažených deset povídek je výběrem různých knih Petra Šabacha. Jeho texty se staly předlohou hned několika filmů.
Povídky se věnují především každodennímu životu rodin a problematice mezilidských vztahů. Při jejich čtení si odpočinete a jistě se i dobře pobavíte.
Michal Viewegh: Báječná léta pod psa
Autorka adaptace: Kateřina Šichová
Velmi ráda studentům doporučuji tuto knihu nebo i film se stejným názvem.
Můžete si přečíst o životě rodiny, v níž vyrůstá Kvido. Jeho otec po sovětské invazi ztrácí své dosavadní postavení a rodina se stěhuje na vesnici.
Veškeré události jsou vylíčeny humorně a s nadhledem a jistě se při čtení pobavíte.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Jedna z mála doporučených knih, která není od českého autora. Zároveň se ale jedná o známou klasiku, která je v češtině napsána velmi přívětivě a může vás lehko oslovit.
Ponořte se do světa Malého prince, povídejte si společně s ním o přátelství, štěstí, dobru a zlu. A třeba vás při tom napadne i plno dalších věcí ze života, které tak lehké nejsou.
Lewis Carroll: Alenka v říši divů
Halina Pawlowská: Košík plný milenců a jiné povídky
Autorky adaptace: Silvie Převrátilová a Petra Bulejčíková
Zvlášť ženy tuto knihu jistě ocení. Příběhy z každodenního života jsou napsány velmi jednoduše a zároveň čtivě.
Jedná se o ideální oddychovou literaturu, při které snadno zapomenete, že vlastně čtete v cizím jazyce.
Tento text a i další knihy jsou již vhodnější pro studenty se znalostí na úrovni B2.
Karel Čapek: „Povídky z jedné kapsy“ a „Povídky z druhé kapsy“
Gustav Meyrink: Golem
Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka
Autor adaptace: Vladimír Zajíc
Kniha od Jaroslava Haška je vůbec nejpřekládanější českou knihou.
Vy si můžete přečíst adaptovaný text prvního dílu. Přestože se jedná o válečný román, budete se u čtení bavit a na některé části knihy budete ještě další měsíce vzpomínat.
Knihu doplňují různorodá cvičení – k potrénování gramatiky, ale i pro rozvoj slovní zásoby.
Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye
Autorka adaptace: Petra Sůvová
Významné dílo moderní literatury si můžete přečíst v jeho zjednodušené podobě. I tak je ale text určen spíš studentům na úrovni B2 nebo vyšší.
Celý příběh je velmi čtivý, má spád a téma je protkáno mírně hororovými prvky.
Součástí knihy jsou cvičení s klíčem a CD s namluveným textem celé knihy.
Máte nějaký další typ na vhodnou knížku? Co jste v češtině četli naposledy?
Poslední roky se věnuji výuce češtiny pro cizince. Svým studentům pomáhám v tom, aby beze strachu mluvili i mysleli v češtině. Miluji hravou a pestrou výuku, protože právě, když se studenti baví (a já s nimi), v učení se dějí zázraky.