Nespálím se, když je čaj VLAŽNÝ?

Některé věci mi prostě dochází až v praxi. Při poslední hodině jsme se se studenty dostali k tématu, jakými slovy se dá popsat teplota vody, pití nebo třeba jídla.

Většina z nich znala slovíčka TEPLÉ a STUDENÉ, ale jak popsat takové ty teploty extrémně vysoké, nízké nebo prostě něco mezi studeným a teplým?

Pozor, je to horké

K vysvětlení byl nakonec nejužitečnější obrázek teploměru. Když vás něco vyloženě pálí, říkáme že to je HORKÉ. Ano, tehdy musíte foukat nebo počkat, až vám jídlo vystydne. Pozor na slovíčko pálivé, které popisuje chuť jídla. Pálivé znamená ostré, neznamená to ale, že by jídlo bylo horké. Pokud je jídlo TEPLÉ, už se nespálíte.

Ani studené, ani teplé

A jako nejobtížnější se ukázalo, jak popsat, že je pití nebo jídlo už jen trochu teplé. Ideální je slovíčko VLAŽNÉ.

Tady jen pozor na možnou záměnu se slovíčkem vlhký. Jedna ze studentek si totiž na hodině vzpomněla, že v předpovědi počasí říkají cosi o vláze a chtěla to propojit dohromady. Tak tady pozor – vlhký je tak trochu mokrý, vlažný je jen trochu teplý.

Ještě mě při tématu teploty napadá spojení TAK AKORÁT. Tím je myšleno, že teplota jídla (nebo třeba i velikost oblečení) je právě teď ideální na jídlo (nebo u oblečení je to ta správná velikost).

Když jde teplota dolů

Pití, jídlo nebo třeba voda ve vaně může být STUDENÁ. Můžete říct také CHLADNÁ. Jakmile by byla teplota nižší než 0°C, byla by voda ZMRZLÁ – proměnila by se tedy v led. Doma se vám to s vodou ve vaně určitě nestane, ale může vám v zimě zmrznout třeba voda v sudu na zahradě.

A aby nezůstalo jen u teorie, pojďte si rovnou všechna slovíčka vyzkoušet v praxi:

Seřaďte přídavná jména

Doplňte vhodná slova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *